Policyjna akcja "Ustąp pierwszeństwa przejazdu" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Będzinie

Wiadomości

Policyjna akcja "Ustąp pierwszeństwa przejazdu"

Data publikacji 28.02.2020

Na będzińskich drogach i ulicach prowadzone będą dzisiaj od godziny 6.00 do 22.00 policyjne działania "Ustąp pierwszeństwa przejazdu". Celem nowej policyjnej akcji jest dyscyplinowanie kierowców, którzy nie stosują się do obowiązku ustąpienia pierwszeństwa przejazdu innym użytkownikom dróg oraz tych którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości.

Analiza zaistniałych od początku roku na terenie powiatu będzińskiego wypadków drogowych wskazuje jednoznacznie, iż główną przyczyną zdarzeń drogowych jest nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu. Z pośród 16 wypadków drogowych w 2020 roku w 12 zdarzeniach to właśnie nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu stało się przyczyną wypadku. Analiza miejsc zdarzeń wskazuje, że do najbardziej niebezpiecznych należą między innymi centrum Będzina, ze wskazaniem skrzyżowań Alei Kołłątaja i Koszelew oraz ul. Piłsudskiego i Małobądzkiej oraz ulic Krakowskiej, Krasickiego i Barlickiego. W Czeladzi najniebezpieczniejsze miejsca to skrzyżowanie ulic Będzińskiej i Handlowej i ulica Grodziecka. W Siewierzu skrzyżowanie ulicy Oleśnickiego z drogą wojewódzką nr 793 oraz ulica Żwirki i Wigury.

W ramach dzisiejszych działań będzińscy stróże prawa kontrolować będą w różnych częściach powiatu a szczególnie we wskazanych powyżej miejscach czy kierujący stosują się do obowiązku ustąpienia pierwszeństwa przejazdu innym użytkownikom dróg. Uwaga mundurowych skupiona będzie również na szybkości z jaką poruszają się kierowcy. Od godziny 6.00 do 22.00, w trakcie prowadzonych działań, policjanci wykorzystają wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości. Mundurowi poza szybkością z jaką poruszają się kierowcy sprawdzać będą także stan trzeźwości kierujących oraz wymagane wyposażenie samochodu i dokumenty. Na pobłażanie nie mogą także liczyć kierujący oraz pasażerowie, którzy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa oraz ci, którzy nieprawidłowo przewożą dzieci.