Potrącenia pieszych na Nowopogońskiej - Rok Pieszego 2016 - Komenda Powiatowa Policji w Będzinie

Rok Pieszego 2016

Potrącenia pieszych na Nowopogońskiej

W czasie minionego weekendu w Czeladzi doszło do dwóch poważnych wypadków drogowych z udziałem pieszych. Oba potrącenia miały miejsce na oznakowanych przejściach dla pieszych na ulicy Nowopogońskiej. Poza miejscem wypadku zbieżny jest również w obu przypadkach czas zdarzenia.

Do pierwszego potrącenia doszło w piątek około godziny 19.30, najprawdopodobniej z winy 67-letniego mieszkańca Czeladzi. Mężczyzna, w ciele którego znajdowało się prawie 3 promile alkoholu, wbiegł na przejście przez które przejeżdżał ford focus. Samochód tylnym błotnikiem zahaczył przechodnia, który z obrażeniami głowy trafił do szpitala. Wiadomo już że siedząca za kierownicą auta 40-letnia mieszkanka Czeladzi była trzeźwa. Drugie potrącenie miało miejsce również w godzinach wieczornych. Jadąca około godziny 18.00 ulicą Nowopogońską 27-letnia czeladzianka nie udzieliła pierwszeństwa na przejściu 53-letniemu mieszkańcowi Sosnowca. Potrącony mężczyzna z urazami kończyn trafił do szpitala. W drugim przypadku zarówno siedząca za kierownicą fiata seicento kobieta jak i poszkodowany mężczyzna byli trzeźwi.

W związku z dużą ilością zdarzeń z udziałem pieszych Policja przypomina:

Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu.Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.

Nie tylko kierowcy mają obowiązki podczas pokonywania "pasów". Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.

Przedstawiany algorytm bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię przekazywany jest dzieciom w trakcie prowadzonych przez policjantów zajęć edukacyjnych. Do jego stosowania zachęcamy jednak wszystkich pieszych, bez względu na wiek. Wygląda on następująco: "spójrz w lewo, spójrz w prawo, następnie po raz drugi spójrz w lewo" i dopiero po takim upewnieniu się, gdy nie zbliża się żaden pojazd, można bezpiecznie przejść przez jezdnie. 

Kierujących i pieszych przestrzegamy: Zachowajcie szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych!

 

 

  • Miejsce potrącenia na przejściu dla pieszych